Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Inspektorka suspendovana zbog curenja informacija * Nasilje među učenicima se otelo kontroli * EU će ispitati kome Crna Gora prodaje pasoše * Zakon o vjeri ćemo raditi sa crkvama i vjerskim zajednicama * Ubica 39 ljudi ipak nije bio Deda Mraz * Jesmo li svi „Šarli ebdo”? * Nacionalizam put prema katastrofi
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-01-2017

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Ranko Krivokapić, predsjednik SDP-a:
Trend urušavanja državnog univerziteta se ubrzava, sve sa ciljem boljeg pozicioniranja univerzitetskog biznisa predsjednika DPS-a.

Vic Dana :)

Pita Mujo ženu:
• Draga, šta da ti poklonim za Novu godinu?
• Ne znam Mujo, jednostavno ne znam šta da ti kažem ...
• Dobro, dajem ti još godinu dana da razmisliš!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Politika - datum: 2016-12-31 AMBASADOR HOLANDIJE U CRNOJ GORI HENK VAN DEN DOL PORUČIO
Sloboda medija ključni uslov za EU Proces reformi mora dovesti do opipljivih poboljšanja, kako bi to građani osjetili u svakodnevnom životu, ali i kompanije i potencijalni strani investitori, istakao je holandski ambasador
Dan - novi portal
Si­stem­ski za­ko­ni ko­ji su usvo­je­ni tre­ba da bu­du im­ple­men­ti­ra­ni u pot­pu­no­sti, do­sled­no i u do­broj vje­ri. Re­le­vant­ne in­sti­tu­ci­je tre­ba pro­ak­tiv­no da ko­ri­ste svo­ja ovla­šće­nja u ci­lju iz­grad­nje čvr­stog bi­lan­sa re­zul­ta­ta, po­seb­no ka­da su u pi­ta­nju is­tra­ge, kao i ko­nač­ne prav­ne od­lu­ke u slu­ča­je­vi­ma ko­ji se od­no­se na ko­rup­ci­ju na svim ni­vo­i­ma, po­ru­čio je u in­te­r­vjuu za „Dan” am­ba­sa­dor Ho­lan­di­je Henk van den Dol. On je is­ta­kao da je prav­ni okvir za bor­bu pro­tiv ko­rup­ci­je i or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la sa­da na sna­zi, ali da je do­šlo vri­je­me da se po­ka­žu kon­kret­ni re­zul­ta­ti.
– U po­sled­nje dvi­je go­di­ne bi­lo je 27 na­pa­da na no­vi­na­re u Cr­noj Go­ri i ima pro­sto­ra za po­bolj­ša­nje u is­tra­ga­ma na­pa­da na no­vi­na­re – is­ta­kao je Van den Dol.
●Ka­ko ocje­nju­je­te de­ša­va­nja u Cr­noj Go­ri u 2016. go­di­ni i ka­kva su Va­ša oče­ki­va­nja za 2017. go­di­nu?
– Za Cr­nu Go­ru je 2016. go­di­na bi­la zna­čaj­na. U ma­ju je pot­pi­san pri­stup­ni pro­to­kol NA­TO-u, što je pred­sta­vlja­lo va­žan ko­rak u evro­a­tlant­skim in­te­gra­ci­ja­ma Cr­ne Go­re. Ta­ko­đe, Cr­na Go­ra je na­sta­vi­la da se kre­će na­pri­jed na svom pu­tu pri­dru­ži­va­nja EU. Otva­ra­nje dva no­va po­gla­vlja na kra­ju 2016. go­di­ne is­ta­klo je na­pre­dak Cr­ne Go­re u in­te­gra­ci­ji u EU ove go­di­ne.
Po­ru­ka no­ve vla­de o nje­noj po­sve­će­no­sti evro­a­tlant­skim in­te­gra­ci­ja­ma Cr­ne Go­re je ohra­bru­ju­ća. Ho­lan­di­ja po­dr­ža­va ovaj iz­bor, a mi će­mo na­sta­vi­ti da po­ma­že­mo Cr­noj Go­ri da na­sta­vi da na­pre­du­je na pu­tu ka EU. Stva­ra­nje no­vog mi­ni­star­stva za evrop­ske po­slo­ve bio je va­žan ko­rak. To po­ka­zu­je da evrop­ska in­te­gra­ci­ja ni­je „spolj­no pi­ta­nje”, već unu­tra­šnja tran­zi­ci­ja.
Ta­ko­đe, 2016. go­di­na je bi­la iz­bor­na go­di­na. OEBS/ODI­HR je za­klju­čio da su par­la­men­tar­ni iz­bo­ri odr­ža­ni u kon­ku­rent­nom okru­že­nju i da su osnov­ne slo­bo­de po­što­va­ne. No­vi iz­bor­ni za­kon do­pri­nio je ovom zna­čaj­nom do­stig­nu­ću. Sa­da je pod­jed­na­ko va­žno da se pro­na­đu na­či­ni da se za­jed­no ra­di u par­la­men­tu, i pre­va­zi­đu po­dje­le u dru­štvu.
Ka­da su u pi­ta­nju ljud­ska pra­va, mno­go je po­stig­nu­to to­kom po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na u pro­ce­su pri­stu­pa­nja EU, a ključ­na zbi­va­nja se od­no­se na bor­bu pro­tiv dis­kri­mi­na­ci­je i za­ko­ne ko­ji se od­no­se na bor­bu pro­tiv zlo­či­na iz mr­žnje, te na slo­bo­du oku­plja­nja i iz­ra­ža­va­nja.
Po­stig­nut je zna­ča­jan na­pre­dak na po­lju LGBT pra­va u Cr­noj Go­ri. Vla­da uzi­ma za­htje­ve Evrop­ske ko­mi­si­je ve­o­ma ozbilj­no, što je po­mo­glo u usa­gla­ša­va­nju za­ko­na sa stan­dar­di­ma EU. Pa­ra­de po­no­sa su or­ga­ni­zo­va­ne u glav­nom gra­du već če­ti­ri go­di­ne uza­stop­no.
Me­đu­tim, kao i u mno­gim dru­gim obla­sti­ma, pri­mje­na za­ko­na i da­lje pred­sta­vlja iza­zov. Jav­no mnje­nje je pre­ma LGBTI oso­ba­ma i da­lje uglav­nom ne­ga­tiv­no. LGBTI oso­be se ne osje­ća­ju do­volj­no bez­bjed­no da is­tu­pe. Ovo je po­seb­no iza­zov­no van glav­nog gra­da, gdje jav­ni do­ga­đa­ji još ni­je­su mo­gu­ći i LGBTI oso­be ne­ma­ju gdje da se sre­ću.
Sle­de­ći ko­ra­ci će zah­ti­je­va­ti istin­sku po­sve­će­nost Vla­de, u sa­rad­nji sa ci­vil­nim dru­štvom, na da­ljem usa­gla­ša­va­nju za­kon­skih okvi­ra (kao što je rje­ša­va­nje prav­nih pi­ta­nja trans i in­ter­sek­su­al­nih oso­ba) i obez­bje­đi­va­nju nji­ho­ve pu­ne pri­mje­ne na svim ni­vo­i­ma. An­ga­žo­va­nje lo­kal­nih vla­sti u ovim pro­ce­si­ma će bi­ti po­seb­no va­žno, jer za­ko­ni i po­li­ti­ke tre­ba da bu­du do­stup­ni u svim obla­sti­ma, ur­ba­nim i ru­ral­nim.
●Ko­ji su glav­ni iza­zo­vi sa ko­ji­ma se su­o­ča­va Cr­na Go­ra na pu­tu ka EU i da li mi­sli­te da je bi­lo re­al­nog uspje­ha u bor­bi pro­tiv kri­mi­na­la i ko­rup­ci­je?
– Iz­vje­štaj Evrop­ske ko­mi­si­je ko­ji je ob­ja­vljen u no­vem­bru ski­ci­ra na­pre­dak ko­ji je Cr­na Go­ra ostva­ri­la na pu­tu ka EU, kao i pre­o­sta­le iza­zo­ve. U iz­vje­šta­ju se za­klju­ču­je da je po­tre­ban prav­ni okvir za bor­bu pro­tiv ko­rup­ci­je i or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la sa­da na sna­zi, ali da je do­šlo vri­je­me da se po­ka­žu kon­kret­ni re­zul­ta­ti. Po­bolj­ša­nje ope­ra­tiv­ne ne­za­vi­sno­sti in­sti­tu­ci­ja kao što su tu­ži­la­štvo i Agen­ci­ja za spre­ča­va­nje ko­rup­ci­je, te po­bolj­ša­nje sa­rad­nje iz­me­đu in­sti­tu­ci­ja, osta­je od zna­ča­ja i za EU i u pro­ce­su pri­stu­pa­nja NA­TO-a, ali na kra­ju – i što je naj­va­žni­je – za Cr­nu Go­ru i nje­ne gra­đa­ne.
Pro­ces re­for­mi mo­ra do­ve­sti do opi­plji­vih po­bolj­ša­nja, ka­ko bi to gra­đa­ni osje­ti­li u sva­ko­dnev­nom ži­vo­tu, ali i kom­pa­ni­je i po­ten­ci­jal­ni stra­ni in­ve­sti­to­ri.
Za­ma­jac u pro­ce­su re­for­me ne tre­ba gu­bi­ti – da­kle, si­stem­ski za­ko­ni ko­ji su usvo­je­ni tre­ba da bu­du im­ple­men­ti­ra­ni u pot­pu­no­sti, do­sled­no i u do­broj vje­ri. Re­le­vant­ne in­sti­tu­ci­je tre­ba pro­ak­tiv­no da ko­ri­ste svo­ja ovla­šće­nja u ci­lju iz­grad­nje čvr­stog bi­lan­sa re­zul­ta­ta, po­seb­no ka­da su u pi­ta­nju is­tra­ge, kao i ko­nač­ne prav­ne od­lu­ke u slu­ča­je­vi­ma ko­ji se od­no­se na ko­rup­ci­ju na svim ni­vo­i­ma. Na­da­mo se da će u svom no­vom man­da­tu mi­ni­star Zo­ran Pa­žin mo­ći da da­lje gra­di na osno­vu ra­da ko­ji je već ura­đen u skla­du sa ak­ci­o­nim pla­no­vi­ma u obla­sti pra­vo­su­đa, da bi bi­li ostva­re­ni re­zul­ta­ti ko­je Evrop­ska ko­mi­si­ja po­mi­nje u svom iz­vje­šta­ju.
●Da li ste za­do­volj­ni ni­vo­om slo­bo­de me­di­ja u Cr­noj Go­ri?
– Slo­bo­da me­di­ja je pri­o­ri­tet za Ho­lan­di­ju u na­šem ra­du u ze­mlja­ma ko­je pri­stu­pa­ju EU, jer ne­za­vi­sni, od­go­vor­ni i plu­ra­li­stič­ki me­di­ji su od ključ­ne va­žno­sti za odr­ža­va­nje otvo­re­nog i slo­bod­nog de­mo­krat­skog dru­štva. Evrop­ska vri­jed­nost slo­bo­de iz­ra­ža­va­nja je sto­ga ključ­na u pri­stu­pa­nju Cr­ne Go­re Evrop­skoj uni­ji i to je pi­ta­nje ko­je će­mo pa­žlji­vo pra­ti­ti.
Iz­vje­štaj Evrop­ske ko­mi­si­je na­vo­di niz do­stig­nu­ća, ali se tu iz­ra­ža­va i za­bri­nu­tost ka­da je u pi­ta­nju spro­vo­đe­nje za­ko­na. Ta­ko­đe, u po­sled­nje dvi­je go­di­ne bi­lo je 27 na­pa­da na no­vi­na­re u Cr­noj Go­ri i ima pro­sto­ra za po­bolj­ša­nje u is­tra­ga­ma na­pa­da na no­vi­na­re. Ho­lan­di­ja će sto­ga na­sta­vi­ti da ra­di sa vla­sti­ma i ci­vil­nim dru­štvom na da­ljem ja­ča­nju slo­bo­de me­di­ja.
M.VE­ŠO­VIĆ


Ni­je do­bro što na­še fir­me ima­ju pro­ble­ma sa pra­vo­su­đem

●Va­ša ocje­na eko­nom­ske sa­rad­nje Cr­ne Go­re i Ho­lan­di­je?
– Zna­ju­ći ve­li­či­nu Ho­lan­di­je i po­ten­ci­ja­le cr­no­gor­ske pri­vre­de, mi­slim da smo još u ra­noj fa­zi. Bi­la­te­ral­na tr­go­vi­na je skrom­na, a Cr­na Go­ra ni­je bi­la u fo­ku­su ho­land­skih pred­u­ze­ća, upr­kos oči­gled­nom po­ten­ci­ja­lu, pri­je sve­ga, u po­mor­stvu, ob­no­vlji­vim iz­vo­ri­ma ener­gi­je, ne­kret­ni­na­ma i po­ljo­pri­vre­di. Me­đu­tim, mo­ram da ka­žem da su naj­no­vi­ji po­da­ci i raz­go­vo­ri sa ne­kim od na­ših kom­pa­ni­ja ohra­bru­ju­ći. Ka­ko Cr­na Go­ra ubr­za­va ka EU i NA­TO-u, vi­di­mo zna­čaj­no ve­ći in­te­res kor­po­ra­tiv­nog svi­je­ta za tr­go­vi­nu i in­ve­sti­ci­je u Cr­noj Go­ri.
Ove go­di­ne no­va ho­land­ska kom­pa­ni­ja je osno­va­na u Nik­ši­ću, a ne­ko­li­ko no­vih pri­ja­vi­lo je svo­je ak­tiv­no­sti na ju­gu, uglav­nom u obla­sti ne­kret­ni­na. U ci­lju pri­vla­če­nja vi­še pred­u­ze­ća, od ključ­nog zna­ča­ja za Vla­du Cr­ne Go­re je da se obez­bi­je­di pred­vi­di­va po­slov­na kli­ma i fer i efi­ka­sno sud­stvo, što je neo­p­hod­no za za­šti­tu imo­vin­skih pra­va.
Sko­ro sva na­ša pred­u­ze­ća ima­ju pro­ble­ma sa cr­no­gor­skim pra­vo­su­đem, a to je sva­ka­ko po­gre­šan sig­nal za dru­ge in­ve­sti­to­re. Ja­ka vla­da­vi­na pra­va i čvr­ste jav­ne fi­nan­si­je su neo­p­hod­ni ka­ko bi kom­pa­ni­je mo­gle da do­đu i raz­vi­ja­ju po­sao.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"